معرفی انواع پوششهای سقف شیبدار

پوشش سقف

همه چیز را در مورد انواع پوشش سقف و انواع سقف شیبدار بدانید : 

سقف یک ساختمان پناهگاه آن است و در کنار استحکام و زیبایی ، هویت ساختمان نیز محسوب می شود. پوشش سقف ساختمان یکی ازاصلی ترین اجزای ساختمان می باشد و باید با نگاهی تخصصی نسبت به اجرا و طراحی دید.

عموما در اقلیم های سرد و پر بارش برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان ها از سقف های شیبدار استفاده میشود .

در این نوع سقف سازه ای بر روی سقف آهن کشی و گاه فلزاتی دیگر کشیده می شوند و پوشش سقف شیبدار بر روی آن نصب میشود. در این مطلب از سایت سهند پوشش قصد داریم تا به معرفی بیشتر این نوع سقف و پوشش های آن بپردازیم.

 

پوشش سقف
پوشش

 

 

 منظور از سقف سرد و سقف گرم چیست؟

 1. سقف سرد : سقف سرد به سقف هایی گفته می شود که در ساختار آنها از عایق حرارتی استفاده نمی شود . معمولا در اینگونه ساختمان ها عایق حرارتی بر روی سقف طبقه زیرین قرار داده می شود. این نوع از سقف ها بیشتر در خانه هایی که سقف آنها شیبدار است معمول می باشد.
 2. سقف گرم : به سقف هایی که در ساختار آنها از عایق حرارتی استفاده شده است گفته می شود. عایق های مرسوم که در این نوع از سقف ها به کار می روند عبارتند از : فوم اکس پی اس ، فوم پلی اورتان ، فوم پلی استایرین ، پشم سنگ ، پشم شیشه و عایق های حرارتی رولی.

 

 انواع پوشش سقف شیبدار شینگل :

یکی از معروف ترین و محبوب ترین پوشش سقف شیبدار در دنیا شینگل آسفالتی می باشد و این به دلیل تنوع بسیار بالا در طرح ها و مدل های سقف شینگل می باشد و همچنین طیف رنگی بسیار متنوع که همواره باعث جلب رضایت کار فرمایان می شود.

از جمله محبوبیت این نوع سقف ها اقتصادی بودن آن می باشد همچنین نصب سریع و اجرای بسیار ساده و قابل اجرای آن باعث شده تا از محبوبیت زیادی در انتخا سقف شیبدار قرار بگیرد.

نکته بسیار مهم سقف شینگل آسفالتی طول عمر بالای آن می باشد که حتی تولید کنندگان آن به راحتی می توانند برای سقف های شینگل گارانتی مادام العمر بدهند.

انواع سقف شیبدار:

 1. سقف شیروانی نامتقارن : این سقف ها به نحوی طراحی شده اند که یک طرف سقف بلندتر از سمت دیگر آن می باشد به همین علت نمایی متفاوت نسبت به سقف های دیگر دارد. این سقف ها برای خانه های مستقل مورد استفاده قرار میگیرد.
 2. سقف مسطح شیبدار : در این مدل سقف دو پانل وجود دارد. زاویه شیب سقف بالاتر به صورت پهن تر طراحی شد در حالی که زاویه ی سقف پایین تر می باشد.
 3. سقف شیبدار تک بر: سقف شیبدار تک بر تنها دارای یک ضلع می باشد. پانل شیبداری که به یک دیوار بلند متصل شده است . این نوع سقف ها را می توان بر روی بخش های جانبی ساختمان مانند تراس و آلونک ها جستجو کرد.

 

مزایای پوشش سقف شیبدار تک بر:

 • سوار کردن سقف شیبدارتک بر روی ساختمان کار ساده ای می باشد.
 • این نوع سقف در مقایسه با سایر سقف ها به مواد و مصالح کمتری نیاز دارد.
 • شیب تند آن باعث می شود تا برف و باران راحت تر از روی آن سرازیر شود.

 

معایب پوشش سقف شیبدار تک بر :

 • چنانچه شیب بام بیش از حد باشد سقف بسیار کوتاه خواهد شد.
 • برای مناطق بادگیر و طوفانی نصب این سقف ها مشکل ساز خواهد شد.

 1. سقف چهاربر : این پوشش سقف ، همان سقف های مسطح شیبدار هستند که دارای چهارپانل سقف می باشند. در این مدل سقف در پانل های پایین تر شیب سقف بیشتر و پانل های پایین تر کم زاویه تر هستند. همچنین در پانل های پایین تر محفظه ای برای قرار دادن پنجره وجود دارد که باعث ایجاد فضا برای داشتن اتاق می گردد.
 2. سقف هرمی : این پوشش سقف به صورت هرمی طراحی شده اند و دارای 4 پانل می باشند و برای مکان هایی با سازه های کوچکتر به کار می روند.

 

مزایا و معایب کلی سقف شیبدار :

 1. سهولت در اجرای سقف های شیب دار
 2. داشتن وزن کمتر نسبت به سقفهای مسطح
 3. همخوانی با اقلیم های پر بارش

پوشش سقف

پوشش سقف شیبدار با ورقهای آلومینیوم :

ورقهای آلومینیوم ممکن است دارای موج سینوسی یا ذوزنقه‌ای شکل باشند، میزان همپوشانی آنها در جهت موج در مورد ورقهای سینوسی، ۵/۱ موج و در مورد ورقهای ذوزنقه‌ای یک موج می‌باشد.

در جهت عمود بر موج نیز مقدار همپوشانی بسته به شیب سقف، ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر می باشد.

این ورقها را باید با توجه به نقشه‌های اجرایی و یا توصیه‌های کارخانه سازنده و با به کارگیری اتصالات مناسب نصب کرد.

قطر سوراخ عبور گیره، باید اندکی بزرگتر از قطر گیره باشد تا از لحاظ انبساط و انقباض مشکلی پیش نیاید همچنین گیره‌ها باید در رأس موجها بسته شوند.

 

پوشش سقف شیبدار با ورقهای فولادی گالوانیزه :

متداول‌ترین ورقهای فولادی گالوانیزه ورقهای موجدار و ورقهای صاف (بدون موج) می‌باشند. این ورقها را اصطلاحاً آهن سفید نیز نام گذاری می کنند.

الف:  پوشش با ورقهای موجدار :

ورقهای موجدار گالوانیزه را مستقیماً نباید بر روی پرلینها قرار داد، اگر در نقشه‌های اجرایی برای سقف عایق حرارتی و یا قشر میانی دیگری پیش‌بینی نشده باشد، در این صورت باید بین ورق و پرلین در محل گیره‌ها واشر سربی و یا نئوپرین قرارگرفته شود.

ورقهای یاد شده طوری روی هم قرار می‌گیرند که در جهت موج و راستای عمود بر آن، همپوشانی های لازم را داشته باشند.

بنابراین، این ورقها نیز مانند ورقهای آزبست و سیمان موجدار، دارای دو نوع همپوشانی هستند

الف) همپوشانی در جهت موج و ب) همپوشانی در جهت عمود بر موج

۱. همپوشانی در جهت موج

همپوشانی در جهت موج برابر یک، یک و نیم و یا دو موج می‌باشد. بدین ترتیب که در محلهای سرپوشیده محفوظ، برابر یک موج و در مناطق نسبتاً آرام ، 1.5 موج و در نقاطی که دارای شرایط جوی شدید و غیر عادی باشند ، مقدار همپوشانی برابر ۲ موج می‌باشد.

۲. همپوشانی در جهت عمود بر موج

این همپوشانی تابع عوامل جوی و شیب سقف می باشد. حداقل همپوشانی برابر ده و حداکثر آن معادل ۲۵ سانتیمتر است. چنانچه این ورقها برای پوشش دیوارهای عمودی به کار برده شوند، حداقل روی هم افتادگی آن۱۰ سانتیمتر می باشد، اگر شیب سقف بیش از 37% باشد، همپوشانی ۱۵ سانتیمتر است.

هرگاه شیب سقف کمتر از (۳۶%) باشد، مقدار همپوشانی بین ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر خواهد بود. در این حالت مصرف خمیر آب ‌بند ضروری است.

 

 * پی گیره‌ها و وسایل نصب :

در اینجا نیز می‌توان از گیره‌های مشابه گیره‌های سقف آزبست و سیمان همراه با واشرهای مربوط استفاده کرد. در این حالت ارجح است ترتیبی داده شود که پیچها پس از عبور از بال بالایی لایه از داخل یک قطعه چوب به ضخامت حدود ۵ سانتیمتر عبور نمایند ، عرض چوب مورد نظر برابر فاصله داخل به داخل لبه برگشته  تا جان پروفیل می‌باشد.

فاصله گیره‌ها برای وصل ورقها به لاپه‌ها از یکدیگر، نباید از ۴۰ سانتیمتر تجاوز نماید. گیره‌ها باید در رأس موجها نصب گردند. علاوه بر گیره‌های فوق، در جهت عمود بر پرلین نیز باید ورقها را در هر ۴۵ سانتیمتر، لااقل توسط پرچ 7، پیچ خودکار و یا اتصال مطمئن دیگری به هم متصل نمود.

 

 * متعلقات آن :

ضخامت متعلقات این ورقها مانند تیزه و نظایر آن، باید با ورق اصلی یکی بوده و در نصب آنها نهایت دقت اعمال گردد.

ب:   پوشش با ورقهای صاف گالوانیزه :

این ورقها معمولاً روی خرپاهای چوبی نصب می‌شوند. ورقها را باید با میخ روی خرپای چوبی کوبید و در محل میخ ها با خمیر آب‌بند از نفوذ آب جلوگیری به عمل آورد. فاصله میخها باید حداکثر ۴۰ سانتیمتر باشد.

ورقهای صاف را در امتداد لاپه‌ها، ۴ پیچه و در امتداد عمود بر آن (در امتداد شیب) به صورت دو پیچه به یکدیگر متصل می‌کنند.

ج ) پوشش با قطعات سفالی :

شیب این سقفها معمولاً حدود (۴۵%) است. سفالها می‌توانند لعابدارو یا بدون لعاب باشند. سفال بدون لعاب برای مناطق بارانی مصرف می‌شود، ولی در مناطق برفی سفال باید لعاب داشته باشد، زیرا در این مناطق سفال بدون لعاب در اثر جذب رطوبت هنگام سرد شدن هوا یخ زده و ترک می‌خورد.

سفالها دارای اشکال گوناگون می‌باشند، زیرسازی این سقفها شبیه سقفهای آردواز است، ولی از آنجا که وزن سفالها از آردواز بیشتر است، فاصله چهارتراشهای فرعی را که اصطلاحاً به آنها ترکه می‌گویند، باید در هر مورد محاسبه نمود.

سفالها به اشکال گوناگون ساخته می‌شوند و معروف‌ترین آنها سفال نیم دایره (سنتی ایران) و سفال مکانیکی است که هر کدام مطابق نقشه‌های اجرایی نصب می‌شوند.

 

د ) پوشش با ورقهای پلاستیکی شفاف :

در مورد نصب این ورقها رعایت نکات زیر ضروری است:

الففاصله لاپه‌ها معمولاً بین ۵۵ تا ۶۵ سانتیمتر است، مگر اینکه دستگاه نظارت با توجه به ضخامت و خواص مکانیکی ورقها این فاصله را کم یا زیاد کند.

ب:   طول همپوشانی در جهت شیب بین ۱۰ تا ۱۸ و معمولاً برابر ۱۵ سانتیمتر می‌باشد.

پ:   میزان همپوشانی در جهت موج بین یک یا دو موج متغیر است، به این معنی که هر قدر طول سراشیبی کمتر و شیب بیشتر باشد، طول همپوشانی کمتر خواهد بود.

ت:   ورقها را می‌توان با اره آهن‌ بر یا اره چوب ‌بری برید، ولی برای قطع ورقهای منحنی بهتر است از اره مویی استفاده نمود.

ث:   نصب این ورقها با استفاده از پیچ خودکار (در مورد زیرسازی آهنی) و یا زدن میخ (در مورد زیرسازی چوبی) انجام می‌گیرد، به هر حال در هر مورد باید در زیر سرپیچ و یا میخ از واشر مناسب استفاده شود.

ج:    برای سوراخ کردن ورقها می‌توان از مته دستی یا مته برقی استفاده نمود، ولی قطر سوراخها باید اندکی بزرگتر از قطر میخ یا پیچ باشد تا قابلیت جابه‌جایی در انبساط و انقباض، هنگام تغییر درجه حرارت هوا وجود داشته باشد.

چ:    در نقاطی که باید ورقهای شفاف خم شوند، حداقل شعاع خم برابر ۲ متر خواهد بود.

 

 انواع پوشش سقف شیبدار فلزی :

پوشش فلزی سقف شیبدار بسیار مقاوم نسبت به تمامی شرایط آب و هوایی هستند همچنین سبک و قابلیت نصب آسان دارند. این نوع از پوشش سقف شیبدار در 2 نوع ورق پنل همچنین درحالت شینگل عرضه می شود و البته نوع ورق و پنل در ایران بیشتر استفاده می شود.

ورق های فلزی پوشش بام معمولا از جنس آلومینیوم و روی و استیل می باشند و قابلیت بازیافت را دارند.

انواع سقف کاذب

سقف کاذب انواع گوناگونی دارد که با توجه به شرایط آب و هوایی ، زیبایی ، هزینه و ... انتخاب و به کار می رود.

سقف های کاذب عموما به دو دسته تقسیم می شوند 1. سقف هایی که قابلیت دستسی به فضای میان سقف اصلی و سقف کاذب را به راحتی مهیا می کند 2. سقف هایی که دائمی هستند و برای دسترسی به پشت آنها باید تخریب شوند.

 1. سقف کاذب تایل گچی : شبکه های اصلی در این نوع از سقف ها آلومینیوم می باشد که قطعات گچی در داخل آن قرار میگیرد.همچنین می توان آنها را روی شبکه چوبی نیز میخ یا پیچ کرد. این نوع سقف کاذب را در ارتفاع بهتر است با زیرسازی آهنی اجرا گردد. این شرایط بستگی به محیط و مساحت اجرایی دارد.
 2. پوشش سقف کاذب آسمان نما : این سقف ها ایده نوینی در زمینه دکوراسیون داخلی می باشند که از نظر بصری پنجره ای زیبا رو به طبیعت و آسمان را برایتان به وجود می آورند.
 3. این سقف ها تلفیقی از سقف کاذب مشبک وتصاویر آسمان با بالاترین کیفیت و با قابلیت شستشو و ضد آب هستند که در بسیاری از اماکن مانند مکان های اداری ، دفاتر کار ، بیمارستان ، ها ، لابی هتل و ... استفاده می شوند.

 

انواع تایلهای پوشش بام شیبدار :

 • ورقهای قیری با الیاف طبیعی قابل استفاده در انواع زوایای شیب و شرایط متنوع آب و هوایی
 • تایلهای سفالی از جنس خاک رس
 • تایلهای ورق های قیری با پوشش سنگ ریزه
 • ورق ها و تایلهای سیمانی
 • ورق های پی وی سی و پلی کربنات
 • انواع ساندویچ پانل

پوشش سقف با توجه به نوع سقف ، نوع شیب و اقلیم انتخاب میشود. 

لازم به ذکر است که هر نوع پوششی برای هر نوع سقفی مناسب نیست. بای مثال پوشش سقف شیبدار در مناطق مرطوب مثل شمال کشور با سایر مناطق کاملا متفاوت بوده.

 برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با محصولات سهند پوشش به صفحه محصولات مراجعه نمایید.

فرم تماس با شرکت سهند پوشش

هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما می باشد . مشتاقانه منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم .

اطلاعات تماس

آدرس:
دماوند - بلوار آیت ... خامنه ای جنب بیمه ایران
 
امین شکیب 
 
تلفن:09123074350
       09212942491با ما در تماس باشید